Forskel mellem versioner af "Skabelon:tr-noun-k"

105 bytes tilføjet ,  for 3 måneder siden
obs tag
(obs tag)
 
{| style="background:#eee; text-align:center; width:100%" class="inflection-table"
|-
! style="width:33%;background:#eee" |
! style="background:#eee" | Ental <small>([[tekil]])</small>
! style="background:#eee" | Flertal <small>([[çoğul]])</small>
|-
! style="background:#E6E6FA" | ''Genitiv*'' <small>([[tamlayan]])</small>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=in|ö|ü=ün|a|ı=ın|o|u=un}}}}]]</fontspan>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerin|a|ı|o|u=ların}}}}]]</fontspan>
|-
|}
<div class="NavBottom" style="background:#F5FFFA; text-align:center;" >''* Genitiv betragtes ikke som en "kasus" ifølge tyrkisk grammatik.''</div>
</div></div>
<div class="NavFrame" style="width:65%">
|-
! style="background:#E6E6FA" | ''Genitiv*'' <small>([[tamlayan]])</small>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=imin|ö|ü=ümün|a|ı=ımın|o|u=umun}}}}]]</fontspan>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerimin|a|ı|o|u=larımın}}}}]]</fontspan>
|-
! style="width:33%;background:#eee" | [[senin]] <small>(din)</small>
|-
! style="background:#E6E6FA" | ''Genitiv*'' <small>([[tamlayan]])</small>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=inin|ö|ü=ünün|a|ı=ının|o|u=unun}}}}]]</fontspan>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerinin|a|ı|o|u=larının}}}}]]</fontspan>
|-
! style="width:33%;background:#eee" | [[onun]] <small>(hans/hendes)</small>
|-
! style="background:#E6E6FA" | ''Genitiv*'' <small>([[tamlayan]])</small>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=inin|ö|ü=ünün|a|ı=ının|o|u=unun}}}}]]</fontspan>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerinin|a|ı|o|u=larının}}}}]]</fontspan>
|-
! style="width:33%;background:#eee" | [[bizim]] <small>(vores)</small>
|-
! style="background:#E6E6FA" | ''Genitiv*'' <small>([[tamlayan]])</small>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=imizin|ö|ü=ümüzün|a|ı=ımızın|o|u=umuzun}}}}]]</fontspan>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerimizin|a|ı|o|u=larımızın}}}}]]</fontspan>
|-
! style="width:33%;background:#eee" | [[sizin]] <small>(jeres)</small>
|-
! style="background:#E6E6FA" | ''Genitiv*'' <small>([[tamlayan]])</small>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=inizin|ö|ü=ünüzün|a|ı=ınızın|o|u=unuzun}}}}]]</fontspan>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerinizin|a|ı|o|u=larınızın}}}}]]</fontspan>
|-
! style="width:33%;background:#eee" | [[onların]] <small>(deres)</small>
|-
! style="background:#eee" | Nominativ <small>([[yalın]])</small>
| [[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=i|ö|ü=ü|a|ı=ı|o|u=u}}}}]]<br />[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=leri|a|ı|o|u=ları}}}}]]
| [[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=leri|a|ı|o|u=ları}}}}]]
|-
! style="background:#eee" | Akkusativ <small>([[belirtme]])</small>
| [[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=ini|ö|ü=ünü|a|ı=ını|o|u=unu}}}}]]<br />[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerini|a|ı|o|u=larını}}}}]]
| [[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerini|a|ı|o|u=larını}}}}]]
|-
! style="background:#eee" | Dativ <small>([[yönelme]])</small>
| [[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=ine|ö|ü=üne|a|ı=ına|o|u=una}}}}]]<br />[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerine|a|ı|o|u=larına}}}}]]
| [[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerine|a|ı|o|u=larına}}}}]]
|-
! style="background:#eee" | Lokativ <small>([[bulunma]])</small>
| [[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=inde|ö|ü=ünde|a|ı=ında|o|u=unda}}}}]]<br />[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerinde|a|ı|o|u=larında}}}}]]
| [[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerinde|a|ı|o|u=larında}}}}]]
|-
! style="background:#eee" | Ablativ <small>([[ayrılma]])</small>
| [[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=inden|ö|ü=ünden|a|ı=ından|o|u=undan}}}}]]<br />[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerinden|a|ı|o|u=larından}}}}]]
| [[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerinden|a|ı|o|u=larından}}}}]]
|-
! style="background:#E6E6FA" | ''Genitiv*'' <small>([[tamlayan]])</small>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{{stem|{{PAGENAME}}}}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i=inin|ö|ü=ünün|a|ı=ının|o|u=unun}}}}]]<br />[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerinin|a|ı|o|u=larının}}}}]]</fontspan>
| style="background:#E6E6FA" | <fontspan colorstyle="color:#888888;">[[{{PAGENAME}}{{#if:{{{1|}}}|{{#switch:{{{1|}}}|e|i|ö|ü=lerinin|a|ı|o|u=larının}}}}]]</fontspan>
|}
<div class="NavBottom" style="background:#F5FFFA; text-align:center;" >''* Genitiv betragtes ikke som en "kasus" ifølge tyrkisk grammatik.''</div>
</div></div>
</div></div><noinclude>[[Kategori:Bøjningsskabeloner til tyrkisk|Substantiver]]</noinclude>
8

redigeringer